Home Races
Sun Racing Stayers' Hurdle
Grade 1, Cheltenham 15:30
£325,000 added,
4yo plus,
2m 7f 213y, Class 1  
Thursday 14th March 2019

30195

A total of 51 entries, up from 38 last year and the second-highest total since 2002, were revealed for the £325,000 G1 Sun Racing Stayers' Hurdle at Cheltenham on the third day of The Festival™ presented by Magners, St Patrick's Thursday, March 14.

Penhill

Penhill defied a 323-day absence when defeating Supasundae (Jessica Harrington IRE) by two lengths in the 2018 Sun Racing Stayers' Hurdle, and is set to head to the three-mile hurdling championship again without a recent run. He is going for a third successive win at The Festival™ presented by Magners, having won the G1 Albert Bartlett Novices' Hurdle in 2017.
 
There are a record 23 Irish-trained entries for the Sun Racing Stayers' Hurdle, with Penhill's trainer Willie Mullins, Ireland's champion Jump trainer, responsible for 11 contenders in total. The Mullins' contingent also features 10-time G1 scorer Faugheen, the 2015 Unibet Champion Hurdle victor, who relished the step up to three miles when beating Penhill by 13 lengths at the Punchestown Festival in April, and the 2018 Coral Cup victor Bleu Berry.

Trainers Quotes

Gigginstown House Stud-owned stars Apple's Jade and Samcro, both also entered in the two-mile Unibet Champion Hurdle, headline eight entries for trainer Gordon Elliott. The octet also includes Pallasator, winner of the 2018 Queen Alexandra Stakes on the Flat at Royal Ascot, and last year's G1 JCB Triumph Hurdle scorer Farclas.
 
Paisley Park
© Grossick Photography

Paisley Park
The leading British-trained hope is Paisley Park (Emma Lavelle), following victories in the G1 Long Walk Hurdle at Ascot on December 22 and the valuable G3 Betfair Exchange Stayers' Handicap Hurdle at Haydock Park the previous month.
 
Sam Spinner (Jedd O'Keeffe) looked a potential star when landing the same two races as Paisley Park last season, making all both times under Joe Colliver, but failed to replicate that form when favourite for the 2018 Sun Racing Stayers' Hurdle, finishing fifth.
 

The seven-year-old has been let down by his jumping on both starts this season, having unseated his rider in the G2 Long Distance Hurdle at Newbury and the Long Walk Hurdle at Ascot when it looked as though he tried to refuse at the second.

Sam Spinner
© Racehorse Photos
Sam Spinner
 
Trainer Jedd O'Keeffe, based in North Yorkshire, reported: "Sam Spinner is in good form. 
 
"We don't really know why he behaved like that at Ascot. The padded hurdles may have given him a fright, but he has schooled since and seems fine.
 
"The plan is still to go to the galliardhomes.com Cleeve Hurdle [Festival Trials Day, Cheltenham, January 26] and hopefully all will be good and his confidence will be OK. 
 
"Basically, we have got to try to get his career back on track. If we can get everything right again, the plan would be to return to The Festival for the Sun Racing Stayers' Hurdle."
 

Another Northern challenger Midnight Shadow (Sue Smith) marked himself down as a contender with a smooth success in the G2 Dornan Engineering Relkeel Hurdle over an extended two and a half miles at Cheltenham on New Year's Day.

Wholestone
© Racehorse Photos
Wholestone
 
Leading owners Simon Munir & Isaac Souede have three entries in total, including the Nigel Twiston-Davies-trained pair of Wholestone, third last year and also entered in Unibet Champion Hurdle, and four-time G1-winnning grey Bristol De Mai, a well-established top-class chaser.
 
Colin Tizzard's two Sun Racing Stayers' Hurdle entries include Kilbricken Storm, winner of the 2018 G1 Albert Bartlett Novices' Hurdle over three miles at The Festival™ presented by Magners.
 
Others entries to note include dual G1 scorer Yanworth (Alan King), novice chaser Black Op (Tom George) and 2015 Coral Cup winner Aux Ptits Soins (Dan Skelton), who impressed when taking a three-mile handicap hurdle by seven lengths at Cheltenham on New Year's Day.

Sun Racing Stayers' Hurdle
£300,000 added, 4yo plus, 2m 7f 213y, Class 1
51 entries
Scratchings deadline February 12, £16,250 supplementary entry stage & six-day confirmation stage March 8, final declarations 10am, March 12. Maximum 24 runners.

Horse
Age
Owner
Trainer
AGRAPART (FR)
8
Gascoigne, Brookes & Barker
Nick Williams  
APPLE'S JADE (FR)
7
Gigginstown House Stud
Gordon Elliott IRE
AUX PTITS SOINS (FR)
9
John Hales
Dan Skelton  
BACARDYS (FR)
8
Shanakiel Racing Syndicate
Willie Mullins IRE
BACHASSON (FR)
8
E O'Connell
Willie Mullins IRE
BAPAUME (FR)
6
Susannah Ricci
Willie Mullins IRE
BENIE DES DIEUX (FR)
8
Susannah Ricci
Willie Mullins IRE
BLACK OP (IRE)
8
Roger Brookhouse
Tom George  
BLEU BERRY (FR)
8
Luke McMahon
Willie Mullins IRE
BRISTOL DE MAI (FR)
8
Simon Munir & Isaac Souede
Nigel Twiston-Davies  
COQUIN MANS (FR)
7
George Creighton
Willie Mullins IRE
CRACKING SMART (FR)
7
Gigginstown House Stud
Gordon Elliott IRE
DARASSO (FR)
6
J P McManus
Joseph O'Brien IRE
DIAMOND CAUCHOIS (FR)
8
Danny & Eamon Partnership
Gordon Elliott IRE
DORTMUND PARK (FR)
6
Gigginstown House Stud
Gordon Elliott IRE
EARLY DOORS (FR)
6
J P McManus
Joseph O'Brien IRE
FARCLAS (FR)
5
Gigginstown House Stud
Gordon Elliott IRE
FAUGHEEN (IRE)
11
Susannah Ricci
Willie Mullins IRE
GARO DE JUILLEY (FR)
7
G Thompson
Sophie Leech  
KEEPER HILL (IRE)
8
McNeill Family
Warren Greatrex  
KILBRICKEN STORM (IRE)
8
A Selway & P Wavish
Colin Tizzard  
LIL ROCKERFELLER (USA)
8
Davies Smith Govier & Brown
Neil King  
LIMINI (IRE)
8
Susannah Ricci
Willie Mullins IRE
MAN OF PLENTY
10
G Thompson
Sophie Leech  
MELON
7
Mrs J Donnelly
Willie Mullins IRE
MIA'S STORM (IRE)
9
The Maple Street Partnership
Alan King  
MIDNIGHT SHADOW
6
Mrs Aafke Clarke
Sue Smith  
MOMELLA (IRE)
7
Holt, Clark, Macnabb, Nugent & Robinson
Harry Fry  
MULCAHYS HILL (IRE)
7
McNeill Family and Prodec Networks Ltd
Warren Greatrex  
NAUTICAL NITWIT (IRE)
10
Birrafun 2
Philip Kirby  
OLD GUARD
8
The Brooks, Stewart Families & Jeremy Kyle
Paul Nicholls  
PAISLEY PARK (IRE)
7
Andrew Gemmell
Emma Lavelle  
PALLASATOR
10
Qatar Racing Limited
Gordon Elliott IRE
PENHILL
8
Tony Bloom
Willie Mullins IRE
PETIT MOUCHOIR (FR)
8
Gigginstown House Stud
Henry de Bromhead IRE
PRINCE OF SCARS (IRE)
9
Gigginstown House Stud
Gordon Elliott IRE
ROBIN WATERS (FR)
6
Colm Donlon
Dan Skelton  
ROKSANA (IRE)
7
Sarah Faulks
Dan Skelton  
SAM SPINNER
7
Caron & Paul Chapman
Jedd O'Keeffe  
SAMCRO (IRE)
7
Gigginstown House Stud
Gordon Elliott IRE
SHANESHILL (IRE)
10
Andrea & Graham Wylie
Willie Mullins IRE
SOUL EMOTION (FR)
6
John & Barbara Cotton
Nicky Henderson  
SUPASUNDAE
9
Ann & Alan Potts Limited
Jessica Harrington IRE
THE MIGHTY DON (IRE)
7
Golden Rose Partnership
Nick Gifford  
THOMAS CAMPBELL
7
Mrs Van Geest & Mrs Kelvin Hughes
Nicky Henderson  
TOP NOTCH (FR)
8
Simon Munir & Isaac Souede
Nicky Henderson  
UNOWHATIMEANHARRY
11
J P McManus
Harry Fry  
VIVE LE ROI (IRE)
8
Surefire Racing
Tony Carroll  
WEST APPROACH
9
John and Heather Snook
Colin Tizzard  
WHOLESTONE (IRE)
8
Simon Munir & Isaac Souede
Nigel Twiston-Davies  
YANWORTH
9
J P McManus
Alan King 

Mathematician Betting

WORLD HURDLE PAST RESULTS

2018-WINNER-PENHILL 7-11-10 Owner-Tony Bloom; Trainer-Willie Mullins IRE; Jockey-Paul Townend; SP-12/1
2ND-Supasundae 8-11-10 Owner-Ann & Alan Potts Limited; Trainer-Jessica Harrington IRE; Jockey-Robbie Power; SP-6/1
3RD-Wholestone 7-11-10 Owner-Simon Munir & Isaac Souede; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Trainer-Aidan Coleman; SP-14/1
15 ran, Time-6m 20.40s; Dist-2, 3 9/4 Fav Sam Spinner (5th)

2017 NICHOLS CANYON 7-11-10 Owner-Andrea & Graham Wylie; Trainer-Willie Mullins IRE; Jockey-Ruby Walsh; SP-10/1
2ND-Lil Rockerfeller 6-11-10 Owner-Davies Smith Govier & Brown; Trainer-Neil King; Jockey-Trevor Whelan; SP-33/1
3RD-Unowhatimeanharry 9-11-10 Owner-J P McManus; Trainer-Harry Fry; Jockey-Noel Fehily; SP-5/6 Fav
12 ran, Time-5m 49.60s; Dist-3⁄4, 31⁄2

2016 THISTLECRACK 8-11-10 Owner-John & Heather Snook; Trainer-Colin Tizzard; Jockey-Tom Scudamore; SP-Evens Fav
2ND-Alpha Des Obeaux 6-11-10 Owner-Gigginstown House Stud; Trainer-Mouse Morris IRE; Jockey-Bryan Cooper; SP-8/1
3RD-Bobs Worth 11-11-10 Owner-The Not Afraid Partnership; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-David Bass; SP-33/1
12 ran, Time-5m 42.60s; Dist-7, 22

2015-COLE HARDEN 6-11-10 Owner-Jill & Robin Eynon; Trainer-Warren Greatrex; Jockey-Gavin Sheehan; SP-14/1
2ND-Saphir Du Rheu 6-11-10 Owner-The Stewart Family; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Sam Twiston-Davies; SP-5/1 Fav
3RD-Zarkandar 8-11-10 Owner-Chris Giles & Potensis Bloodstock Ltd; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Noel Fehily; SP-6/1
16 ran, Time-5m 40.70s; Dist-3¼, 3¼

2014-MORE OF THAT 6-11-10 Owner-J P McManus; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Barry Geraghty; SP-15/2
2ND-Annie Power 6-11-03 Owner-Susannah Ricci; Trainer-Willie Mullins IRE; Jockey-Ruby Walsh; SP-11/8 Fav
3RD-At Fishers Cross 7-11-10 Owner-J P McManus; Trainer-Rebecca Curtis; Jockey-A P McCoy; SP-9/1
10 ran, Time-5m 49.50s; Dist-1½, 5

2013-WINNER-SOLWHIT 9-11-10 Owner-Top Of The Hill Syndicate; Trainer-Charles Byrnes IRE; Jockey-Paul Carberry; SP-17/2
2ND-Celestial Halo 9-11-10 Owner-The Stewart Family; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Daryl Jacob; SP-40/1
3RD-Smad Place 6-11-10 Owner-Mrs Peter Andrews Trainer-Alan King; Jockey-Wayne Hutchinson; SP-9/1
13 ran, Time-6m 24.94s; Dist-2½, 3 9/4 Fav Oscar Whisky (PU)

2012-WINNER-BIG BUCK’S 9-11-10 Owner-The Stewart Family; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP- 5/6F
2ND-Voler La Vedette 8-11-03 Owner-Mrs M Brophy; Trainer-Colm Murphy IRE; Jockey-Andrew Lynch; SP-20/1
3RD-Smad Place 5-11-10 Owner-Mrs Peter Andrews; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-20/1
11 ran, Time-5m 44.20s; Dist-1¾, 7

2011-WINNER-BIG BUCK’S 8-11-10 Owner-The Stewart Family; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP- 10/11F
2ND-Grands Crus 6-11-10 Owner-Roger Stanley & Yvonne Reynolds III; Trainer-David Pipe; Jockey-Tom Scudamore; SP-7/2 3RD-Mourad 6-11-10 Owner Teahon Consulting Limited; Trainer-Willie Mullins IRE; Jockey-Paul Townend; SP-8/1
13 ran, Time-5m 50.80s; Dist-13⁄4, 23⁄4

2010-WINNER-BIG BUCK’S 7-11-10 Owner-The Stewart Family; Trainer-Paul Nichols; Jockey-Ruby Walsh; SP-5/6 Fav
2ND-Time For Rupert 6-11-10 Owner-Littlecote Racing Partnership; Trainer-Paul Webber; Jockey-Will Kennedy; SP-16/1
3RD-Powerstation 10-11-10 Owner-Fat Frog Syndicate; Trainer-Eamon O’Connell IRE; Jockey-Andrew McNamara; SP-33/1
14 ran, Time-5m 49.40s; Dist-3.25, 11

2009-WINNER-BIG BUCK’S 6-11-10 Owner-The Stewart Family; Trainer-Paul Nicholls; Jockey-Ruby Walsh; SP-6/1
2ND-Punchestowns 6-11-10 Owner-Judy Wilson; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Barry Geraghty; SP-100/30
3RD-Powerstation 9-11-10 Owner-Fat Frog Syndicate; Trainer-Eamon O’Connell IRE; Jockey-Andrew McNamara; SP-25/1
14 ran, Time 5m 57.00s; Dist 1.75, 17 10/11 Fav Kasbah Bliss (4th)

2008-WINNER-INGLIS DREVER 9-11-10 Owner-Andrea & Graham Wylie; Trainer-Howard Johnson; Jockey-Denis O’Regan; SP-11/8 Fav
2ND-Kasbah Bliss 6-11-10 Owner-Henri De Pracomtal; Trainer-Francois Doumen FR; Jockey-Christophe Pieux; SP-9/1
3RD-Kazal 7-11-10 Owner- Joseph Comerford; Trainer-Eoin Griffin IRE; Jockey-Barry Geraghty; SP-12/1
17 ran, Time-5m 52.90s; Dist-1, 7

2007-WINNER-INGLIS DREVER 8-11-10 Owner-Andrea & Graham Wylie; Trainer-Howard Johnson; Jockey-Paddy Brennan; SP-5/1
2ND-Mighty Man 7-11-10 Owner-Joss Hanbury; Trainer-Henry Daly; Jockey-Richard Johnson; SP-100/30
3RD-Blazing Bailey 5-11-10 Owner-Three Line Whip; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-8/1
14 ran, Time-5m 46.50s; Dist-3/4, 4 2/1 Fav Black Jack Ketchum (Fell)

2006-WINNER-MY WAY DE SOLZEN 6-11-10 Owner-B Winfield, A Longman, J Wright & C Fenton; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-8/1
2ND-Golden Cross 7-11-10 Owner-P Johnson; Trainer-Michael Halford IRE; Jockey-Johnny Murtagh; SP-5/1
3RD-Mighty Man 6-11-10 Owner-Joss Hanbury; Trainer-Henry Daly; Jockey-Richard Johnson; SP-4/1 Fav
20 ran, Time-5m 38.40s; Dist-hd, 4

2005-WINNER-INGLIS DREVER 6-11-10 Owner-Andrea & Graham Wylie; Trainer-Howard Johnson; Jockey-Graham Lee; SP-5/1
2ND-Baracouda 10-11-10 Owner-J P McManus; Trainer-Francois Doumen FR; Jockey-Tony McCoy; SP-6/5 Fav
3RD-Rule Supreme 9-11-10 Owner-John Fallon; Trainer-Willie Mullins IRE; Jockey-David Casey; SP-4/1
12 ran, Time-5m 48.40s; Dist-3, 3/4

2004-WINNER-IRIS’S GIFT 7-11-10 Owner-Robert Lester; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Barry Geraghty; SP-9/2
2ND-Baracouda 9-11-10 Owner-J P McManus; Trainer-Francois Doumen FR; Jockey-Thierry Doumen; SP-8/11 Fav
3RD-Crystal D’Ainay 5-11-10 Owner-Tony & Jeni Fisher; Trainer-Alan King; Jockey-Robert Thornton; SP-8/1
10 ran, Time-5m 49.80s; Dist-1½, 13

2003-WINNER-BARACOUDA 8-11-10 Owner-J P McManus; Trainer-Francois Doumen FR; Jockey-Thierry Doumen; SP-9/4 Jt Fav
2ND-Iris’s Gift 6-11-10 Owner-Robert Lester; Trainer-Jonjo O’Neill; Jockey-Barry Geraghty; SP-7/1
3RD-Limestone Lad 11-11-10 Owner-James Bowe; Trainer-James Bowe IRE; Jockey-Paul Carberry; SP-9/4 Jt Fav
11 ran, Time-5m 41.25s; Dist- 3/4, 5

2002-WINNER-BARACOUDA 7-11-10 Owner-J P McManus; Trainer-Francois Doumen FR; Jockey-Thierry Doumen; SP-13/8 Fav
2ND-Bannow Bay 7-11-10 Owner-Linda Shanahan and Sue Magnier; Trainer-Christy Roche IRE; Jockey-Charlie Swan; SP-2/1
3RD-It Takes Time 8-11-10 Owner-David Johnson; Trainer-Martin Pipe; Jockey-Tony McCoy; SP-12/1
16 ran, Time-6m 01.70s; Dist-nk, 13

2001 Cancelled

2000-WINNER-BACCHANAL 6-11-10 Owner-Lady Lloyd-Webber; Trainer-Nicky Henderson; Jockey-Mick Fitzgerald; SP-11/2
2ND-Limestone Lad 8-11-10 Owner-James Bowe; Trainer-James Bowe IRE; Jockey-Shane McGovern; SP-3/1
3RD-Behrajan 5-11-10 Owner-The Behrajan Partnership; Trainer-Henry Daly; Jockey-Richard Johnson; SP-8/1
10 ran, Time-5m 36.60s; Dist-1, 3 5/2 Fav Lady Rebecca (6th)

1999-WINNER-ANZUM 8-11-10 Owner-The Old Foresters Partnership; Trainer-David Nicholson; Jockey-Richard Johnson; SP-40/1
2ND-Le Coudray 5-11-10 Owner-J P McManus; Trainer-Aidan O’Brien IRE; Jockey-Charlie Swan; SP-2/1 Jt-Fav
3RD-Lady Rebecca 7-11-05 Owner-Kinnersley Optimists; Trainer-Venetia Williams; Jockey-Norman Williamson; SP-3/1
12 ran, Time-5m 51.7s; Dist-nk, 2½ 2/1 Jt-Fav Deano’s Beeno (9th)

1998-WINNER-PRINCEFUL 7-11-10 Owner-Robert Hitchins; Trainer-Jenny Pitman; Jockey-Rodney Farrant; SP-16/1
2ND-Splendid Thyne 6-11-10 Owner-John Glavanoni; Trainer-Terry Casey; Jockey-Warren Marston; SP-10/1
3RD-Ocean Hawk 6-11-10; Owner-Matt Archer & Jean Broadhurst; Trainer-Nigel Twiston-Davies; Jockey-Carl Llewellyn; SP-5/1 9 ran, Time-5m 45.9s; Dist-2, 4 6/4 Fav Paddy’s Return (5th)

1997-WINNER-KARSHI 7-11-10 Owner-Lord Vestey; Trainer-Henrietta Knight; Jockey-Jamie Osborne; SP-20/12ND-Anzum 6-11-10 Owner-The Old Foresters Partnership; Trainer-David Nicholson; Jockey-Richard Johnson; SP-25/1
3RD-Paddy’s Return 5-11-10 Owner-Paddy O’Donnell; Trainer-Ferdy Murphy; Jockey-Richard Hughes; SP-20/1
17 ran, Time-5m 43.9s, Dist-2½, 2 9/2 Fav Escartefigue (5th)

1996-WINNER-CYBORGO 6-11-10 Owner-County Stores (Somerset) Ltd; Trainer-Martin Pipe; Jockey-David Bridgwater; SP-8/1
2ND-Mysilv 6-11-05 Owner-Elite Racing Club; Trainer-Charlie Egerton; Jockey-Jimmy McCarthy; SP-16/1
3RD-What A Question 8-11-05 Owner-Joy Valentine; Trainer-Mouse Morris IRE; Jockey-Conor O’Dwyer; SP-33/1
19 ran, Time-5m 47.3s, Dist-3/4, 10 4/1 Fav Derrymoyle (4th)

sports.betway.com/en/horse-racing-betting-site Welcome Bonus Offer Betway

LADBROKES WORLD HURDLE ROLL OF HONOUR
(Ladbrokes World Hurdle from 2005, bonusprint.com Stayers’ Hurdle 2004, Bonusprint Stayers’ Hurdle 1991-2003, Waterford Crystal Stayers’ Hurdle 1978-90, Lloyds Bank Hurdle 1972-77)

Year Winner Age/Wt Jockey Trainer Owner SP Ran
1995 Dorans Pride 6-11-10 Shane Broderick Michael Hourigan IRE Tom Doran 11/4F 11
1994 Balasani 8-11-10 Mark Perrett Martin Pipe Mark Smith 9/2JF 14
1993 Shuil Ar Aghaidh7-11-05 Charlie Swan Paddy Kiely IRE Mrs Paddy Kiely 20/1 12
1992 Nomadic Way 7-11-10 Jamie Osborne Barry Hills Robert Sangster 15/2 17
1991 King’s Curate 7-11-10 Mark Perrett Stan Mellor C J Ells 5/2F 15
1990 Trapper John 6-11-10 Charlie Swan Mouse Morris IRE Jill Fanning 15/2 22
1989 Rustle 7-11-10 Michael Bowlby Nicky Henderson Robert Waley-Cohen 4/1 21
1988 Galmoy 9-11-10 Tommy Carmody John Mulhern IRE Miss D Threadwell 2/1F 16
1987 Galmoy 8-11-10 Tommy Carmody John Mulhern IRE Miss D Threadwell 9/2 14
1986 Crimson Embers 11-11-10 Stuart Shilston Fulke Walwyn Sally Smart 12/1 19
1985 Rose Ravine 6-11-05 Ricky Pusey Fulke Walwyn Sally Smart 5/1F 22
1984 Gaye Chance 9-11-10 Sam Morshead Mercy Rimell Mary Curtis 5/1 14
1983 A Kinsman 7-11-12 Geordie Dun John Brockbank Mrs John Brockbank 50/1 21
1982 Crimson Embers 7-11-12 Stuart Shilston Fulke Walwyn Sally Smart 2/1F 11
1981 Derring Rose 6-11-12 John Francome Fred Winter Peter Savill 3/1 14
1980 Mountrivers 6-11-12 Tommy Ryan Edward O’Grady IRE B Burser 7/1 19
1979 Lighter 6-11-12 Philip Blacker John Edwards G Smith 14/1 14
1978 Flame Gun 6-11-12 Mr Niall Madden Edward O’Grady IRE Mary Kenny 14/1 13
1977 Town Ship 6-11-12 Tommy Carberry Peter Easterby Pat Muldoon 5/2 11
1976 Bit Of A Jig 8-11-12 Dessie Hughes Mick O’Toole IRE Mrs Mick O’Toole 2/1F 12
1975 Brown Lad 9-11-12 Tommy Carberry Jim Dreaper IRE Mrs Peter Burrell 7/4F 12
1974 Highland Abbe 8-11-12 Richard Smith Les Kennard Mrs K Hankey 15/2 15
1973 Moyne Royal 8-11-12 David Mould Arthur Pitt E Cook 10/1 8
1972 Parlour Moor 8-11-12 Macer Gifford Tom Jones Charlotte Monckton 13/2 11