The Betbright Cup

Tuesday 13th - Friday 16th March 2018

BetBright Cup Final Standings

Great Britain 11
Ireland 17

Day 1 results
Day 2 results
Day 3 results
Day 4 results

RUSSELL, ELLIOTT AND GIGGINSTOWN STEAL THE SHOW
 
Irish rider Davy Russell was crowned the Boodles Leading Jockey of this year's Festival following four victories at Prestbury Park this week.
 
Successful on Balko Des Flos (G1 Ryanair Air Chase), Delta Work (Pertemps Network Final Handicap Hurdle), The Storyteller (Brown Advisory & Merriebelle Stable Plate) and Presenting Percy (RSA Chase), Russell was landing the title for the first time.
 
39-year-old Russell and 18-year-old Jack Kennedy both rode four winners at this week's Festival, but Russell won the award on countback, having achieved one more second-placed finish than Kennedy.
 
Russell said: "I gave every horse 100% and I got the rub of the green. I was glad that I was able to win for the owners who have been so good to me throughout the season and my career, so that's probably the most pleasing bit.
 
"This place is a special place and a special place for my family. To see jockeys like Ruby Walsh, Richard Dunwoody and Charlie Swan, jockeys I have looked up to all my life, and to be crowned leading jockey at Cheltenham alongside them is very special for me."
 
Gordon Elliott, for the second year running, has won the Irish Independent Leading Trainer Award at The Festival. His eight victories just eclipsed Willie Mullins' seven wins.
 
Gigginstown House Stud won the NetJets Leading Owner Award with seven victories this week.

Holland Cooper Leading Jockey Award - Final Standings
 
Jockey 1st 2nd 3rd
DAVY RUSSELL 4 1 3
Jack Kennedy 4 - 3
Paul Townend 2 4 1
Barry Geraghty 2 2 1
Ruby Walsh 2 - 1
Nico de Boinville 1 3 1
Noel Fehily 1 2 -
Mr Patrick Mullins 1 1 -
Harry Cobden 1 - 2
Brian Hughes 1 - 1
Bridget Andrews 1 - -
Keith Donoghue 1 - -
Richard Johnson 1 - -
Lizzie Kelly 1 - -
Mr Noel McParlan 1 - -
Donagh Meyler 1 - -
Miss Harriet Tucker 1 - -
Ms Katie Walsh 1 - -
Mark Walsh 1 - -
Paddy Brennan - 1 1
Jamie Moore - 1 1
Danny Mullins - 1 1
Jamie Bargary - 1 -
Mr William Biddick - 1 -
James Bowen - 1 -
Mr Samuel Davies-Thomas - 1 -
Felix de Giles - 1 -
Daryl Jacob - 1 -
Jeremiah McGrath - 1 -
Robbie Power - 1 -
Jack Quinlan - 1 -
Harry Reed - 1 -
Dylan Robinson - 1 -
Sam Twiston-Davies - 1 -
David Bass - - 1
Mr Jamie Codd - - 1
Aidan Coleman - - 1
Danny Cook - - 1
Mr Alex Edwards - - 1
Adrian Heskin - - 1
David Mullins - - 1
Mr Barry O'Neill - - 1
Denis O'Regan - - 1
Mr Nick Phillips - - 1
Harry Skelton - - 1
J J Slevin - - 1
Adam Wedge - - 1
 
The Irish Independent Leading Trainer Award - 
Final Standings
 
Trainer 1st 2nd 3rd
GORDON ELLIOTT IRE 8 1 5
Willie Mullins IRE 7 5 4
Nicky Henderson 2 6 1
Paul Nicholls 2 1 1
Colin Tizzard 2 - 2
Tom George 1 1 2
Henry de Bromhead IRE 1 1 1
Pat Kelly IRE 1 1 -
Dan Skelton 1 - 1
Mick Channon 1 - -
Warren Greatrex 1 - -
Nick Williams 1 - -
Kerry Lee - 1 1
Nigel Twiston-Davies - 1 1
Emmanuel Clayeux FR - 1 -
Chris Gordon - 1 -
Jessica Harrington IRE - 1 -
Richard Hobson - 1 -
Anthony Honeyball - 1 -
Alan King - 1 -
Kelly Morgan - 1 -
Amy Murphy - 1 -
Paul Nolan IRE - 1 -
Fergal O'Brien - 1 -
Kim Bailey - - 1
Elizabeth Brown - - 1
Alan Fleming IRE - - 1
Ruth Jefferson - - 1
Tony Martin IRE - - 1
Gary Moore - - 1
Joseph O'Brien IRE - - 1
Philip Rowley - - 1
Sue Smith - - 1
Evan Williams - - 1
 
NetJets Leading Owner Award - Final Standings
 
Owner 1st 2nd 3rd
GIGGINSTOWN HOUSE STUD 7 - 4
J P McManus 2 2 3
Simon Munir/Isaac Souede 1 1 1
Roger Brookhouse 1 1 -
Philip Reynolds 1 1 -
Susannah Ricci 1 1 -
Luke McMahon 1 - 1
Babbit Racing 1 - -
Ronnie Bartlett 1 - -
Tony Bloom 1 - -
Brocade Racing 1 - -
Paul McKeon 1 - -
Patricia Pugh 1 - -
Tim Radford 1 - -
A Selway & P Wavish 1 - -
Pat Sloan 1 - -
The Stewart Family 1 - -
Sullivan Bloodstock Limited 1 - -
Alan & Andrew Turner 1 - -
Martin Wasylocha 1 - -
June Watts 1 - -
Ann & Alan Potts Limited - 1 1
David Bobbett - 1 -
Michael Buckley - 1 -
M R Chapman - 1 -
Mrs J Donnelly - 1 -
Gilbert & Gamble - 1 -
Andrew Gemmell/Thomas Friel - 1 -
Chris Giles & Mr & Mrs Paul Barber - 1 -
Highclere Thoroughbred Racing - 1 -
Carl Hinchy - 1 -
The Knot Again Partnership - 1 -
Barry Maloney - 1 -
Miss M A Masterson - 1 -
Matt & Laura Morgan - 1 -
Paul Murphy - 1 -
John Neild - 1 -
Mrs S A Noott - 1 -
E O'Connell - 1 -
James & Jean Potter - 1 -
A Rasquier - 1 -
Jan Smith - 1 -
Johnny Weatherby - 1 -
Trevor Hemmings - - 2
Trish Andrews - - 1
Roy Connell - - 1
Crossed Fingers Partnership - - 1
Malcolm Denmark - - 1
Richard & Lizzie Kelvin-Hughes - - 1
Chris Giles & Dan Macdonald - - 1
Ashley Head - - 1
G P Mahoney - - 1
D O'Donohoe, J Cavanagh, S Nelson - - 1
Palmerstown Racing Partnership - - 1
Scilla Phillips - - 1
J P Romans - - 1
Paul & Clare Rooney - - 1
William & Angela Rucker - - 1
T Spraggett - - 1
T.F.P. - - 1
Walters Plant Hire/James & Jean Potter - - 1

Winners - The Festival 2018
 
Champion Day, Tuesday, March 13
1.30pm G1 Sky Bet Supreme Novices' Hurdle
SUMMERVILLE BOY (Roger Brookhouse) Tom George 6-11-07 Noel Fehily 9/1 
2.10pm G1 Racing Post Arkle Novices' Chase
FOOTPAD (Simon Munir & Isaac Souede) Willie Mullins IRE 6-11-04 Ruby Walsh 5/6 Fav
2.50pm G3 Ultima Handicap Chase
COO STAR SIVOLA (Babbit Racing) Nick Williams 6-10-10 Lizzie Kelly (3) 5/1 Fav
3.30pm G1 Unibet Champion Hurdle 
BUVEUR D'AIR (J P McManus) Nicky Henderson 7-11-10 Barry Geraghty 4/6 Fav
4.10pm G1 OLBG Mares'Hurdle
BENIE DES DIEUX (Susannah Ricci) Willie Mullins IRE 7-11-05 Ruby Walsh 9/2
4.50pm G2 National Hunt Amateur Riders' Novices' Chase
RATHVINDEN (Ronnie Bartlett) Willie Mullins IRE 10-11-06 Mr Patrick Mullins 9/2
5.30pm Listed Close Brothers Novices' Handicap Chase 
MISTER WHITAKER (Tim Radford) Mick Channon 6-11-02 Brian Hughes 13/2
 
Ladies Day, Wednesday, March 14
1.30pm G1 Ballymore Novices' Hurdle 
SAMCRO (Gigginstown House Stud) Gordon Elliott IRE 6-11-07 Jack Kennedy 8/11 Fav
2.10pm G1 RSA Insurance Novices' Chase
PRESENTING PERCY (Philip Reynolds) Pat Kelly IRE 7-11-04 Davy Russell 5/2 Fav
2.50pm G3 Coral Cup Handicap Hurdle
BLEU BERRY (Luke McMahon) Willie Mullins IRE 7-11-02 Mark Walsh 20/1
3.30pm G1 Betway Queen Mother Champion Chase 
ALTIOR (Patricia Pugh) Nicky Henderson 8-11-10 Nico de Boinville Evens Fav
4.10pm Glenfarclas Cross Country Chase
TIGER ROLL (Gigginstown House Stud) Gordon Elliott IRE 8-11-04 Keith Donoghue 7/1
4.50pm G3 Boodles Fred Winter Juvenile Handicap Hurdle
VENEER OF CHARM (Martin Wasylocha) Gordon Elliott IRE 4-11-00 Jack Kennedy 33/1
5.30pm G1 Weatherbys Champion Bumper
RELEGATE (Paul McKeon) Willie Mullins IRE 5-10-12 Ms Katie Walsh 25/1
 
St Patrick's Thursday, March 15
1.30pm G1 JLT Novices' Chase
SHATTERED LOVE (Gigginstown House Stud) Gordon Elliott IRE 7-10-11 Jack Kennedy 4/1
2.10pm G3 Pertemps Nes7t67] twork Final Handicap Hurdle
DELTA WORK (Gigginstown House Stud) Gordon Elliott IRE 5-10-10 Davy Russell 6/1
2.50pm G1 Ryanair Chase
BALKO DES FLOS (Gigginstown House Stud) Henry de Bromhead IRE 7-11-10 Davy Russell 8/1
3.30pm G1 Sun Bets Stayers' Hurdle
PENHILL (Tony Bloom) Willie Mullins IRE 7-11-10 Paul Townend 12/1
4.10pm G3 Brown Advisory & Merriebelle Stable Plate Handicap Chase 
THE STORYTELLER (Pat Sloan) Gordon Elliott IRE 7-11-04 Davy Russell 5/1 Fav
4.50pm G2 Trull House Stud Mares' Novices' Hurdle 
LAURINA (Sullivan Bloodstock Limited) Willie Mullins IRE 5-11-07 Paul Townend 4/7 Fav
5.30pm Fulke Walwyn Kim Muir Amateur Riders' Handicap Chase
MISSED APPROACH (Alan & Andrew Turner) Warren Greatrex 8-11-05 Mr Noel McParlan 8/1 
 
Gold Cup Day, Friday, March 16
1.30pm G1 JCB Triumph Hurdle 
FARCLAS (Gigginstown House Stud) Gordon Elliott IRE 4-11-00 Jack Kennedy 9/1
2.10pm G3 Randox Health County Handicap Hurdle
MOHAAYED (June Watts) Dan Skelton 6-10-08 Bridget Andrews (3) 33/1
2.50pm G1 Albert Bartlett Novices' Hurdle
KILBRICKEN STORM (A Selway & P Wavish) Colin Tizzard 7-11-05 Harry Cobden 33/1
3.30pm G1 Timico Cheltenham Gold Cup
NATIVE RIVER (Brocade Racing) Colin Tizzard 8-11-10 Richard Johnson 5/1
4.10pm St James's Place Foxhunter Chase
PACHA DU POLDER (The Stewart Family) Paul Nicholls 11-12-00 Miss Harriet Tucker 25/1 
4.50pm Martin Pipe Conditional Jockeys' Handicap Hurdle
BLOW BY BLOW (Gigginstown House Stud) Gordon Elliott IRE 7-11-10 Donagh Meyler 11/1
5.30pm G3 Johnny Henderson Grand Annual Handicap Chase
LE PREZIEN (J P McManus) Paul Nicholls 7-11-08 Barry Geraghty 15/2

Free Racing Tips